krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Na Libinách

rubrika: Genius loci, památky autor: 28. 3. 2013

Na Libinách – středověký smírčí kříž a mírová prachárna z 18. století

Plochý vrch Libiny leží u Jaroměře asi tři kilometry na západ od Josefova. Uprostřed polí zde osamoceně stojí tři rozpadající se budovy – bývalé prachárny, kde se v dobách míru skladoval střelný prach pro pevnostní město Josefov. Budovy z konce 18. století zdálky vypadají docela obyčejně, zblízka však zaujmou nezvyklou dispozicí.

Mírová prachárna Na Libinách u Jaroměře

Prachárny mají podobu obdélníkových budov s valbovými střechami a vyčnívajícím krytým průjezdem se strážnicemi. Střelný prach se zde skladoval v mírových dobách daleko od Josefova, čímž se mělo zamezit případným nedozírným škodám v pevnosti, které by vznikly explozí prachu při nějaké nehodě uvnitř skladu ve městě – v pevnosti mělo být přes deset tisíc vojáků a střelného prachu v prachárnách bylo uloženo mnoho tun. Prach se odtud navážel do pevnosti, pouze pokud hrozil válečný konflikt.

Strop podpírají mohutné pilíře s krásnými klenbami

Když člověk vejde dovnitř, zůstane stát v ohromení. Strop podpírají mohutné pilíře zakončené krásnými  barokními klenbami. Prachárna, kterou jsem navštívil byla opravdu v příšerném stavu a zbývající dvě na tom asi nebudou o mnoho lépe, což je samozřejmě obrovská škoda, protože jde o historicky cenné budovy. Jestli jsou objekty památkově chráněny, nevím.

Prachárna – interiér

Silný Genius loci umocňují nádherné výhledy do kraje a nedaleký starobylý smírčí kříž, jeden z největších v České republice. Krásné staré domy necháváme chátrat a na té nejúrodnější zemědělské půdě budujeme ošklivé tovární haly a logistická centra. Při úpatí kopce v místech poblíž nové ošklivé tovární haly Kimberly-Clark stávala v neolitu zemědělská osada a tak zde můžete na polích sbírat pravěké střepy a s trochou štěstí i obsidiánové a pazourkové čepelky vypadlé při sklizních z čepelí srpů pravěkých zemědělců.

Smírčí kříž – Na Libinách

 

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: Fox Odepsat

    Prej ošklivý KC?! Víš jak dobře platí?… Kolik rodin má díky nim na chleba!!! Nechal by jsi raději stovky dětí od těchto rodin umřít hlady výměnou za pár bezcenných prehistorických střepů…? Pokrytče. Má úcta :) Fox

  2. autor komentáře: admin Odepsat

    Jistě, souhlas. Nic proti KC. Lidem práci, chléb, zpěv a hry. Nicméně fabriky na pole nepatří! :-)

  3. autor komentáře: Kája Odepsat

    Moc pěkné fotky,kříž vypadá to bude muset ustoupit nově budované dálnici

Zanechte vlastní komentář:

+ devět = třináct