krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Tesařík pižmový

rubrika: Fauna autor: 26. 1. 2014

Mirabilia Naturae – tesařík pižmový

Tesařík pižmový (Aromia moschata) patří k našim nejhezčím broukům. Na hmyzáka je to tvor dosti velký (až 4 cm) a stejně jako ostatní tesaříci má velmi dlouhá a nápadná tykadla, s kterými může mít na délku až k deseti centimetrům.  Díky své velikosti a nádhernému smaragdově metalickému designu je to brouk, kterého bychom čekali spíše někde v tropech, nežli v naší přírodě.

Tesařík pižmový – Aromia moschata , Orlické hory- údolí Olešenky, 10.8.2013

Zlatozelený fešák zaujme i svým pachem výrazně připomínajícím pižmo a vrzáním, které vzniká třením stridulačních lišt na hrudi. Jeho larvy se vyvíjejí v dřevě vrb a topolů po dobu dvou až tří let, dospělci létají v létě. I když z naší krajiny docela ustoupil, žije roztroušeně po celém území ČR a na vhodných stanovištích může být i docela hojný.

Tesařík pižmový – Aromia moschata , kopulace, Orlické hory – údolí Olešenky, 10.8.2013

Pamatuji si, jak jsem tesaříka pižmového viděl poprvé jako malý kluk v Náchodě u teplárenského odkaliště. I když jsem tam pak po tomhle broukovi pátral, měl jsem na něho smůlu a znovu jsem ho potkal až po třiceti letech. V náchodském okrese se dá docela snadno najít v podhůří Orlických hor v údolí Olešenky, kolem Žďárek nebo třeba podél Metuje na Adršpašsku. Při letní procházce kolem potoka s vrbami, u kterých bíle kvetou miříkovité rostliny (mrkve a spol.), stačí pozorně prohlédnou pár květenství a šance, že se na jednom z okolíků bude třpytit tenhle krasavec, je docela velká.

Tesařík pižmový – Aromia moschata , Orlické hory- údolí Olešenky, 10.8.2013

Tesařík pižmový – Aromia moschata , Orlické hory- údolí Olešenky, 10.8.2013

Komentáře k článku

 1. autor komentáře: DAGMAR Odepsat

  Dobrý den,i já se připojuji k tomuto nádhernému broukovi.Na zahradě mám vrbu a v ní jsem včera 17.7.2018 objevila tesaříka pižmového,ale ne jen jednoho,hned čtyři.Po prvé jsme ho objevili asi před třemi léty,ale nevěnovali jsme tomu pozornost,jen jsme obdivovali jeho krásu.Až teď jsem si o něm přečetla více.Fotky mám zatím v mobilu.Žďár nad Sázavou

 2. autor komentáře: Katka Odepsat

  Dobrý den, i u nás u České Skalice ho máme. :-)

 3. autor komentáře: Radek Odepsat

  Jeden exemplář přiletěl k nám na zahradu. Blatno u Chomutova.

 4. autor komentáře: Pavel Odepsat

  Včera jeden v Brně na Veveří, sedl mi na nohu :) , koukal jsem jak puk, jak byl velký a krásný

 5. autor komentáře: Laura Odepsat

  I my s manzelem jsme dnes meli to stesti videt tesarika pizmoveho. Bydlime v podhuri Beskyd nad Frydkem-Mistkem. Jeste nikdy jsme ho nevideli. Sedel u garaze na kameni a velky zajem o neho projevil i nas bisonek Koki. Aby mu neublizil,vzal manzel tesarika na ruku. Nechal se hezky vyfotografovat, vylezl na ukazovacek, roztahl kridelka a jako ultralight odfrcel nekam do zahrady. Mela jsem zrovna khaki saty a napadlo me, ze bych si ho klidne na ne pripnula, kdyby to byla broz. Je proste nadherny a my meli krasny zazitek.

 6. autor komentáře: Petr Trejbal Odepsat

  Zdravím,jeden krásný exemplář žije v Opatově u Svitav u Frnků.

 7. autor komentáře: Josef Herich Odepsat

  Včera 22. 7. 2019 přistal na sloupu elektr. vedení, vedle něhož jsem právě stál, tento nádherný brouk.
  Na slunci zářil všemi barvami. Byl velký, i ztykadly snad deset cm. Díval jsem se na něj ůplně zblízka.
  Ale při mé smůle, nežli jsem vyndal mobil, rozevřel krovky a frnk—zmizel v zahradách !!

  Přezto ti Přírodo za tento zážitek moc Děkuju !!!

  Z Píště z okr. Opava Vás všechny zdraví Josef !

 8. autor komentáře: Vlaďka B., Pečky, okr. Kolín Odepsat

  Dnes 27.7.2019 ho objevila naše kočka, velmi ji zaujal . Včas jsem to zpozorovala a odehnala ji, aby ho nepochroumala, přikryla děrovanou krabicí, kterou jsem měla po ruce a šla pro manžela, aby ho vyfotil. Nikdy předtím u nás nebyl pozorován, mám z toho radost a doufám, žeu nás na zahradě zůstane.

 9. autor komentáře: Pavel Bulánek Odepsat

  Spatřen v Orlických horách u penzionu Zámeček.

 10. autor komentáře: Zbyněk Odepsat

  Dneska jsem ho objevil v Ostravě Porubě na kytkách na balkóně. Tak jsem se pokochal, nechal ho proběhnout po ruce, abych si ho nafotil a pustil ho zpátky. Byl to parádní zážitek.

 11. autor komentáře: ZbynekT Odepsat

  Spatren dnes v miste Andelska Hora, okres Bruntal .. 700 m.n.m
  Velikost vcetne tykadel cca.8-9cm

Zanechte vlastní komentář:

sedm − tři =