krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Tesařík pižmový

rubrika: Fauna autor: 26. 1. 2014

Mirabilia Naturae – tesařík pižmový

Tesařík pižmový (Aromia moschata) patří k našim nejhezčím broukům. Na hmyzáka je to tvor dosti velký (až 4 cm) a stejně jako ostatní tesaříci má velmi dlouhá a nápadná tykadla, s kterými může mít na délku až k deseti centimetrům.  Díky své velikosti a nádhernému smaragdově metalickému designu je to brouk, kterého bychom čekali spíše někde v tropech, nežli v naší přírodě.

Tesařík pižmový – Aromia moschata , Orlické hory- údolí Olešenky, 10.8.2013

Zlatozelený fešák zaujme i svým pachem výrazně připomínajícím pižmo a vrzáním, které vzniká třením stridulačních lišt na hrudi. Jeho larvy se vyvíjejí v dřevě vrb a topolů po dobu dvou až tří let, dospělci létají v létě. I když z naší krajiny docela ustoupil, žije roztroušeně po celém území ČR a na vhodných stanovištích může být i docela hojný.

Tesařík pižmový – Aromia moschata , kopulace, Orlické hory – údolí Olešenky, 10.8.2013

Pamatuji si, jak jsem tesaříka pižmového viděl poprvé jako malý kluk v Náchodě u teplárenského odkaliště. I když jsem tam pak po tomhle broukovi pátral, měl jsem na něho smůlu a znovu jsem ho potkal až po třiceti letech. V náchodském okrese se dá docela snadno najít v podhůří Orlických hor v údolí Olešenky, kolem Žďárek nebo třeba podél Metuje na Adršpašsku. Při letní procházce kolem potoka s vrbami, u kterých bíle kvetou miříkovité rostliny (mrkve a spol.), stačí pozorně prohlédnou pár květenství a šance, že se na jednom z okolíků bude třpytit tenhle krasavec, je docela velká.

Tesařík pižmový – Aromia moschata , Orlické hory- údolí Olešenky, 10.8.2013

Tesařík pižmový – Aromia moschata , Orlické hory- údolí Olešenky, 10.8.2013

Zanechte vlastní komentář:

pět + dva =