krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Salamandra

rubrika: Fauna autor: 25. 5. 2020

Zapršelo a vylezli salamandři (mobil- Xiaomi)

Stejný motiv na zrcadlovce (Canon EOS 600D)

Smrkové monokultury sice velkoplošně odumírají, ale listnaté lesy jsou teď z jara krásné. Listí má desítky odstínů zelené barvy a v bylinném patře to kvete. Rád se po dešti v jarním lese procházím, vše je svěží a vegetace divoce bují. Letos jsem si musel počkat, ale konečně zapršelo a vylezli mloci. I když se ve vlhčích partiích listnatých lesů občas vyskytují i ve větším počtu, potkat tahle krásná zvířátka je pokaždé o náhodě. Přes den vylézají jen málokdy, nejčastěji právě z jara, když se oteplí a je po vydatném dešti. Jinak bývají ukryti v suti či pod listím a aktivují hlavně v noci. V Pekle i na dalších místech kolem Nového Města znám několik lokalit, kde jsou relativně hojní. Většinou se jedná o hezké listnaté lesy ve strmém svahu. Zajímavé je, že jde vesměs o místa dosti vzdálená od vody, kterou mloci potřebují k rozmnožování. Zdaleka nejčastěji je potkávám v okolí skalnatého ostrohu se zříceninou hradu Výrov. Po hranách opukových výchozů vysoko nad řekou tu vedou vyšlapané pěšinky příjemnou habřinou a občas se otevírají hezké výhledy na Nové Město i kaňon Metuje. Jak už to tak bývá, jen málokdy na mloky natrefím, když se je vypravím cíleně fotografovat. Mohou být ideální podmínky a nenajdu jediné zvíře. A jindy při procházce jich přímo na pěšině potkám hned několik…

Na Výrově se mloci drží přímo ve spárách opukové vyzdívky hradu (zrcadlovka)

Mobil

Pořídit kvalitní fotografii mloka není jednoduché. Lesklá antracitově černá barva s jasně žlutými skvrnami představuje tak kontrastní kombinaci, že čipy většiny digitálních fotoaparátů nemají dostatečně velký dynamický rozsah světla i barev, a tmavé i světlé odstíny neumí dostatečně vykreslit. Zejména černé oči pak nejsou na fotografiích vůbec zřetelné, což je u fotografií zvířat zásadní problém. Chce to kvalitní fotoaparát s vysokou citlivostí, nízkým šumem a objektiv s dobrou světelností. Čili ideálně výbavu za takových 100 000 Kč. To já nemám, a tak mi nezbývá, než si pracně přisvětlovat odraznou deskou či fotit do RAWU a expozici následně doladit v počítači. Tentokrát jsem měl s sebou i telefon s fotoaparátem, co mi ho dcera za mírný peníz přenechala, když upgradovala na lepší. Pořídil jsem si ho hlavně kvůli mapám a GPS, abych mohl do databáze zadávat souřadnice nálezů. Jinak o tuhle svítící placku vůbec nestojím, když ve škole vidím, co to dělá s naší mládeží, je mi z toho úzko. Je to ďáblův vynález. Jen tak z plezíru jsem si ale vyzkoušel kromě zrcadlovky udělat pár fotek i mobilem (je to nějakej starší model od Xiaomi) a byl jsem příjemně překvapen. Některé fotky byly kvalitou téměř srovnatelné. Čip v telefonu má samozřejmě menší rozlišení, ale i při nedostatku světla jeho citlivost ujde a hloubka ostrosti je u automatu mnohem větší (nemožnost clonit je ovšem i hlavní nevýhoda). Každopádně, pokud mě Prymula pustí v létě na přechod nějakých balkánských hor, nejspíš nechám zrcadlovku i s objektivy doma a vezmu jen mobil, ono se těch pět kilo zátěže navíc sakra pronese…

Zrcadlovka

Mobil

Vlevo zrcadlovka, vpravo mobil

Mobil

Zrcadlovka

 

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: Ntp. Odepsat

    Vejda do kavárny zřel jsem mloka,
    jak sedě zpříma lokal mocca.
    Měl černý kvádro s žlutými fleky,
    já při tom pohledu pukal vzteky.
    Vod těch dob když vidím mloka,
    fláknu ho pěstí do voka.

    Wabi Daněk

    • autor komentáře: JJ Odepsat

      a nějakou o modráskovi jetelovém bys tam neměl?

      • autor komentáře: Zdeněk Odl Odepsat

        Modrásek jehlicový
        Polyommatus icarus

        Modrásek jehlicový
        Je motýl běžný co vím
        Tak jak obloha a voda
        Ale často pouhá náhoda

        Jak ubývá květných luk
        Vytrácí se polní kvítí
        Ani holka ani kluk
        Modráska už neuvidí

      • autor komentáře: Zdeněk Odl Odepsat

        …aplikuj si na jetelového

        • autor komentáře: admin Odepsat

          Hezké…

  2. autor komentáře: Eva Odepsat

    Mloky jsme viděli i poblíž mlýna Kozinek pod Černým lesem. Přesněji tam, kde z cyklostezky od Žabokrk směr Kozinek odbočuje před poslední pravotočivou zatáčkou lesní stezka prudce do kopce doleva směr Petrovičky. Mloci tam mají vše, co potřebují k životu. Vodu, listnáče, suť, tmu… Je to už součást CHKO Broumovsko, rostou tam chráněné rostliny, tak snad tam je mlokům dobře. Taky krásné a tajemné místo, zajímavé i botanicky a geologicky. Ve stráni vlevo je schovaná jeskyňka, odkud prý v r. 1945 před osvobozením Češi ze slévárny v Žabokrkách sledovali silnici od Police n.M.

Zanechte vlastní komentář:

pět − dva =