krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Zlatý voči

rubrika: Fauna autor: 16. 5. 2013

Z očí do očí – skokan krátkonohý

Skokan krátkonohý (Pelophylax lessonae, Rana lessonae) je nejmenší z našich skokanů. Tahle drobná žabka (samci měří tak kolem pěti centimetrů) patří k tzv. zeleným skokanům, kteří se kromě typické zelené barvy vyznačují tím, že na rozdíl od hnědých skokanů tráví většinu času ve vodě. Od ostatních zelených skokanů se skokan krátkonohý kromě menších rozměrů odlišuje i tím, že má o něco kratší zadní nohy, jejichž patní klouby se za zadečkem navzájem nedotýkají. 

Skokan krátkonohý – Pelophylax lessonae (Rana lessonae), Jetřichov, 5.5.2013

Nicméně protože se v přírodě skokan krátkonohý běžně kříží s dalším zeleně zbarveným skokanem skřehotavým (Pelophylax ridibundus) a jejich kříženec – skokan zelený (Pelophylax esculentus) tvoří morfotypově jakýsi přechod mezi oběma druhy, je spolehlivé určení druhu v terénu často nemožné. Skokan krátkonohý působí díky svým menším rozměrům celkem roztomile a obzvláště hezcí jsou samečci v době rozmnožování.

V době rozmnožování jsou u skokanů krátkonohých nejnápadnější oči

Ti jsou totiž během rozmnožování sytě zelení a hlavně se jim nápadně rozšiřují oční duhovky, které při vyvrcholení páření získávají na pár hodin intenzivně kovově zlatou barvu. Jejich oči pak na vodní hladině doslova svítí a pohled na ně zblízka je úžasným zážitkem.    

Skokan krátkonohý – Pelophylax lessonae (Rana lessonae), Jetřichov, 5.5.2013

Zlatý voči – má sameček skokana krátkonohého jen pár hodin během páření

Skokan krátkonohý je ve srovnání se skokanem skřehotavým a zeleným méně vázán na vodní prostředí a po skončení období rozmnožování ho občas můžeme potkat i mimo vodu. Typickým stanovištěm jsou malé a mělké vodní nádrže, obvykle obklopené vlhkými loukami. Protože je poměrně otužilý setkáváme se s ním spíše na chladnějších stanovištích a vystupuje až do výšky 700 m.n.m. Nevím, jak je to s jeho rozšířením ve východních Čechách, ale asi nebude moc běžným druhem (podle vyhlášky je to silně ohrožený druh), alespoň já se mnohem častěji potkávám se skokanem zeleným.  Rozmnožování skokanů krátkonohých jsem pozoroval v pískovně v Jetřichově na Broumovsku, kde se dá vidět i naše nejvzácnější žába – ropucha krátkonohá, ale o ní někdy jindy…

Skokan krátkonohý – Pelophylax lessonae (Rana lessonae), Jetřichov, 5.5.2013

  literatura :

Obojživelníci a plazi České republiky, Zwach I., Grada 2008

http://www.naturabohemica.cz/pelophylax-lessonae/

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: Marie Lárová Odepsat

    K těmto stránkám jsem se dostala trochu oklikou – pátráním po místech, kde žili moji prapředci, kteří v padesátých letech 18. století opustili Čechy, usadili se ve Slezsku, kde založili české osady Husinec a Poděbrady. Potomci těchto exulantů se v r. 1945 vrátili zpět do Československa a dosídlili západní pohraniční. Snažím se sbírat informace o místech, kde moji předci žili a mezi jinými v kronice obce Šestajovice, byl popisován život v obci během změny toku Metuje. Při hledání dalších informací jsem se dostala i těmto velmi zajímavým stránkám, hned jsem je zařadila k oblíbeným.
    Článek „zlatý voči“ mě zaujal nejen svým obsahem, ale i krásnými fotkami.

Zanechte vlastní komentář:

jedna + = šest