Roubený kostelík ve Slavoňově
Kostel sv. Jana Křitele z roku 1553 ve Slavoňově je jednou z nejstarších roubených staveb v Čechách. Unikátní roubený kostelík byl vystavěn podle lidových návrhů stavitele Jana Kotláčky a jeho syna a stojí na místě zaniklého kostela sv. Martina ze 14. století, který byl také dřevěný a vyhořel pravděpodobně během husitských válek.
Na velmi vysoké stáří kostelního areálu ukazuje i kruhová hřbitovní zeď, s jakou se obvykle setkáváme u románských a gotických kostelíků. Díky lehce nepravidelnému půdorysu a krásným roubeným stěnám působí kostelík opravdu neopakovatelným dojmem, který je umocněn i samostatně stojící zvonicí, skrz kterou se vchází do celého areálu.
Mohutná zděná zvonice je začleněna do kamenné zdi, která spolu s ní původně plnila i obrannou funkci. Ve zvonici jsou umístěny tři zvony, přičemž ten nejstarší pochází z roku 1561 a je odborníky považován za klenot zvonařského umění. Dnes katolický kostel byl původně podobojí, což dokazuje kalich vyobrazený na stropním trámu mezi lodí a kněžištěm.
Slavoňovský roubený kostel společně s hrázděným kostelem v Broumově představují dvě naprosto unikátní dřevěné sakrální stavby, které patří svým stářím i provedením k nedoceněným historickým skvostům východních Čech. Srovnání obou kostelíků navíc krásně demonstruje dva naprosto odlišné způsoby pojetí dřevěné středověké architektury – roubení typické spíše pro Slovany a hrázdění jako charakteristický rys staveb z oblasti německého kulturního okruhu.
literatura -
http://www.region-orlickehory.cz/