krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Solidarita

rubrika: Genius loci, památky autor: 11. 10. 2021

K nejzajímavějším místům Stolových hor patří opuštěné lomy na strmém úbočí zdejších pískovcových plošin. Právě tady se během 19. století lámal pískovec pro budovu Reichstagu v Berlíně. Pouze zdejší skály tvoří tak pevný a kvalitní pískovec, že se z něho daly odlamovat dostatečně velké kompaktní kamenné bloky o hraně tří metrů, z nichž bylo vystavěno monumentální průčelí říšského sněmu. Po odchodu Němců byly lomy opuštěny, místa upadla v zapomenutí a příroda si je za ta léta vzala zpět. Většina nahodilých návštěvníků ani nepozná, že rozsáhlá kamenná moře při úpatí hladkých skalních stěn jsou výsledkem lidské činnosti. Snad jen neobvykle pravidelný tvar mnoha balvanů s rovnými hranami, jež nesou stopy po páčidlech a kamenických dlátech, napoví všímavému pozorovateli, že je na místě opuštěné kamenické dílny.

Jeden z opuštěných lomů dnes slouží jako přírodní kaple

V jiném je zajímavý pamětní kámen

Dnes už sem zabloudí jen málokdo, ale dříve tu tábořili polští skauti – harceři. Snad právě díky nim nese jeden z odtěžených balvanů zajímavou upomínku na dobu, kdy vrcholil boj statečných Poláků proti nenáviděnému komunistickému režimu. V roce 1980 založili stávkující dělníci v gdaňských loděnicích nezávislé odborové hnutí Solidarita. Koncem příštího roku byla v Solidaritě již téměř polovina dospělé populace, tedy téměř 10 milionu lidí. Blížící se konfrontaci zabránilo vedení polské armády v čele s generálem Jaruzelským, které na konci roku 1981 převzalo moc nad zemí a vyhlásilo „výjimečný stav“ se stanným právem. Polské opozici i předákům odborů nezbylo, než se na několik let uchýlit do podzemí, aby v roce 1989 nad komunisty definitivně zvítězili.

Zapomenutý pamětní kámen nese vročení 1982, nápis Solidarność a symbol kotvy, jež je zároveň stylizovaným zobrazením velkých písmen P a W. Ta jsou zkratkou pro „Bojující Polsko“ (polsky – „Polska Walcząca“). Tento znak používali Poláci v době 2. světové války jako symbol Zemské armády a Polského podzemního státu – dvou hlavních organizací, jež bojovaly proti německým okupantům. Po nuceném přechodu do ilegality začala tento znak používat jako symbol protikomunistického odboje i Solidarita.

Znak Zemské armády a Polského podzemního státu používali Poláci i jako symbol Solidarity v boji proti komunismu. Zapomenutý pamětní kámen z doby výjimečného stavu ze Stolových hor.

Vlajka Zemské armády a Polského podzemního státu se symbolem kotvy.

Podobných pamětních nápisů sekaných do pískovce je v oblasti Stolových hor nepřeberně, všechny jsou ale psány v němčině. Některé pocházejí z nacistické éry a provází je symbol hákového kříže. Když jsem tu náhodou narazil na tenhle zapomenutý pamětní nápis z dob, na které mohou být Poláci právem hrdí, měl jsem neskonalou radost…

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: will Odepsat

    Zajímavý objev Honzo, jako vždy :-) To by mě nenapadlo, co se dá objevit ve starých prušáckých lomech…

Zanechte vlastní komentář:

devět × = osmdesát jedna