krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Hampelův sloup

rubrika: Genius loci, památky autor: 17. 12. 2015

Jeden z nejhezčích mariánských sloupů v Čechách stojí u cesty mezi Bučnicí a Adršpachem u odbočky polní cesty k dnes již neexistujícímu Prostřednímu mlýnu. Mlýn v r. 1931 vyhořel, poté už nebyl nikdy obnoven a jeho ruinám se dnes říká Spálený mlýn. Sloup nechal postavit roku 1743 mlynář Franz Hampel při příležitosti korunovace Marie Terezie a také z radosti nad odchodem pruských vojsk z Čech po první slezské válce 1740-1742. Latinský epitaf na podstavci zní: Tento sloup nechal ke cti neposkvrněného početí postavit Franz Hampel, v době kdy byli Čechy božskou pomocí a lidským nasazením osvobozeny od svých nepřátel.

Mariánský sloup u Spáleného mlýna

Socha Panny Marie s květinou v ruce

Závity točeného dříku sloupu

Detail z podstavce sloupu – sekera, kružítko, mlýnské kolo a trojúhelník

Hampelův sloup zaujme na první pohled vysokým šroubovitým dříkem, na kterém stojí socha Panny Marie s květinou v ruce. Socha byla pravděpodobně původně polychromovaná a sloup byl natřen světle modrou barvou. Asi ani nevadí, že se původní barvy nezachovaly, obnažený povrch ušlechtilého jemnozrnného pískovce krásně vyniká hlavně na neobvyklých závitech točeného dříku. Musel to být věru bohatý a zbožný mlynář, který po sobě zanechal takovou krásnou památku…  

Mlynář Franz Hampel sice zemřel před čtvrttisíciletím, jeho odkaz je však k nepřehlédnutí

Literatura: Adršpašsko, T. Dimter, P. Lisák, JUKO, 2011

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: binary option demo platform Odepsat

    Good Webpage, Maintain the excellent work. Regards!

  2. autor komentáře: Rudolf Odepsat

    Bylo by možné fotografie použít na kartu mlýna v databázi vodnimlyny.cz?
    Předem děkuji

Zanechte vlastní komentář:

tři + tři =