krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Hnědásek osikový vymírá v přímém přenosu

rubrika: Fauna autor: 1. 12. 2012

motto: Celková roční suma na záchranné programy vymírajících rostlin a živočichů v ČR odpovídá výstavbě přibližně 15 metrů dálnice (podle ročenky MŽP a MF). 

Hnědásek osikový – Euphydryas maturna , PR Dománovický les, 29.5.2011

Nadpis jsem si vypůjčil z reportáže české televize, která podrobně popisuje kauzu hnědáska osikového (Euphydryas maturna). Tenhle motýl je dlouhodobě v celé Evropě na ústupu a v současnosti je to jeden z nejohroženějších druhů naší fauny. Jde o motýla prosvětlených lesů, který doplatil zejména na změny v lesním hospodaření, kdy v průběhu posledních staletí bylo upuštěno od pěstování  palivového dřeva formou tzv. pařezin (vynikající článek o pařezinách je zde). Podle Konvičky (http://www.lepidoptera.cz) se v Čechách vyskytoval pouze v listnatých lesích ve středním Polabí a v dolním Poorličí. V nížinách a pahorkatinách jižní a střední Moravy byl naopak v minulosti značně rozšířen ve všech rozsáhlejších lesních komplexech, zejména v aluviích větších řek. Údaje z přelomu 19. a 20. století navíc potvrzují jeho historické rozšíření v českém Slezsku. Na všech těchto lokalitách vyhynul a dnes přežívá v počtu pár posledních desítek jedinců na Chlumecku v Dománovickém lese.

Odrůstající pařezina v Českém krasu – takovéto prosvětlené lesy hostí celou řadu vzácných druhů…

Početnost této poslední populace je monitorována sčítáním „zámotků“- tzv. hnízd, které na podzim vytvářejí společně zimující housenky na stromech, jejichž listím se živí. Ačkoliv je druhové jméno tohoto hnědáska osikový, živí se jeho housenky výlučně listím jasanů (docela by mě zajímalo, jak přišel ke svému českému jménu). Z grafu vyplývá, že nejkritičtější byla zima 2009/2010, po které byl na lokalitě, která patří k nejnavštěvovanějším v celé republice, pozorován jeden jediný motýl.

Úbytek hnízd hnědáska osikového (zdroj ČT)

Já jsem byl v Dománovickém lese několikrát v letech 2009 a 2010, nikdy jsem tam hnědáska osikového neviděl a po zveřejnění výsledků sčítání jsem už ani nevěřil, že ho ještě někdy v Česku uvidím. V květnu 2011 jsem se odhodlal poslednímu pokusu. Zařekl jsem se, že když tam tentokrát  hnědáska neuvidím, už Dománovický les nikdy nenavštívím. Státní ochrana přírody se zatím stále nedokázala dohodnout s majiteli, i když všichni věděli, že pokud se něco nezmění, nemá hnědásek šanci. Také jsem tam potkával fotografy, kteří mi líčili, jak při chemickém ošetřování pole v blízkosti nejpočetnějšího výskytu hnědáska, odnáší vítr oblaka postřiku přímo do lemů lesa, kde v té době sáli dospělci motýla. To vše v době, kdy už se vědělo, že tam ten motýl v podstatě vymírá!!! V přilehlém hustníku jsem navíc našel posledních pár kusů vstavače vojenského, vzácné orchideje, která je na takovémto stanovišti taktéž odsouzena k zániku. Měl jsem z toho všeho silný pocit zmaru…

Hnědásek osikový v plné parádě…

Nicméně zázraky se dějí. Alespoň doufám. Byla to opravdu paráda, vidět tam tentokrát mezi mnohem běžnějším hnědáskem jitrocelovým poletovat i několik kusů hnědáska osikového. To že motýl nějak kritickou sezónu přežil, ještě ovšem neznamená, že se populaci podaří zachránit. Došlo sice nakonec k dohodě s majiteli a o les se v současnosti podle posledních zpráv stará nový osvícený správce. I když se už rozeběhl záchranný program a došlo i k podpůrným zásahům v lese, může při takhle nízkém počtu rozhodnout o vyhynutí hnědáska osikového i pouhá náhoda. Stáčí extrémní zima nebo deštivé jaro…

Z dalších vzácných druhů létá v Dománovicích pestrobarvec petrklíčový

Běžným druhem v Dománovickém lese je i hnědásek jitrocelový (Melitaea athalia), který na mnoha jiných místech v Polabí vymizel.

 

Aktualizace článku po 2 letech (prosinec 2013)

Tak to vypadá, že jsem byl přílišný pesimista. Stav populace v Domanovickém lese se během posledních dvou sezón výrazně zlepšil. V loňském roce bylo na podzim dohledáno 95 jasanů s hnízdy housenek hnědáska osikového a letos bylo označeno dokonce 175 “hnízdních” stromů. Pokud vezmeme v úvahu, že na většině stromů je obvykle několik hnízd, tak se dostaneme k počtu několikaseti hnízd, o počtu létajících imag se lze jen dohadovat. Srovnáme li to s r. 2010, kdy bylo nalezeno jen několik málo hnízd a jeden dospělec, vypadá to, že druh vstal z mrtvých. Asi bych měl změnit i nadpis článku, napadá mě třeba “Motýl, který přežil svoji smrt” nebo “Záchrana v hodině dvanácté”, ale nerad bych to zakřiknul, tak radši ještě počkám…

Za záchranu hnědáska osikového vděčíme zásahům, které byly v Domanovickém lese po dohodě s majitelem realizovány během posledních let. Les byl těžbou prosvětlen, ponechány byly výstavky jasanů a na vhodných místech dokonce proběhla výsadba nových jasanů. Motýl se sice zatím příliš nešíří na nové světliny, ale na těch již obsazených jeho populace začíná prosperovat. Zásahy v lese určitě podpoří i ohrožené druhy orchidejí, takže se těším, až se sem někdy na jaře po několika letech podívám…

 

literatura:

http://www.lepidoptera.cz

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/veda-a-technika/76685-hnedasek-osikovy-vymira-v-primem-prenosu/

Fuller, R. J., Warren, M. S. (1993): Coppiced woodlands: their management for wildlife. JNCC, 29 s.

http://www.nppodyji.cz/pareziny

záchranný program na hnědáska osikového – Euphydryas maturna 

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: Martin Černý Odepsat

    Byl jsem tam letos, a – zaplaťpanbůh – bylo jich tam ještě pár vidět (= během 30 minut na malém fleku tak 4 kusy), dokonce snad víc než těch jitrocelových. A kolega botanik referoval i o dalším – asi 1 km vzdáleném lese, kde je také viděl. Takže snad je ještě naděje.

    • autor komentáře: admin Odepsat

      Momentálně se v Dománovickém lese dějí věci – probíhá cílený management k záchraně hnědáska (prosvětlování lesa, výsadba jasanů), tak snad má ten motýl to nejhorší za sebou a povede se ho zachránit…

  2. autor komentáře: admin Odepsat

    Aktualizován článek Hnědásek osikový vymírá v přímém přenosu.

Zanechte vlastní komentář:

čtyři + sedm =