krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Kladští lvi

rubrika: Genius loci, památky autor: 6. 12. 2017

Radnici v Kladsku střeží čeští lvi a polská orlice. Lvi jsou v přesile tři ku jedné. 

Nejhezčí lvi zdobí gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie

Jednou z našich nejvýznamnějších zemských stezek byla Kladská či též Polská stezka, která přes Kladskou kotlinu propojila slezské nížiny s Českou kotlinou. V místech průsmyku Branka u Náchoda vstupovala stezka do téměř neobydleného hraničního hvozdu. Na přelomu tisíciletí za vlády Přemyslovců, kdy se formoval český stát, vzrostl význam této trasy a bylo třeba ji nějak zabezpečit. Nejvýznamnější a nejstarší strážní hrad na této stezce vznikl na místě rozsáhlého hradiště v Kladsku, které bylo po několik staletí jedinou sídlištní jednotkou uprostřed hraničního hvozdu. Historie tohoto hradu sahá minimálně do 11. století a pravděpodobně ještě mnohem hlouběji. Kosmas zmiňuje existenci kladského hradiště již k roku 981 a jeho počátky bývají spojovány ještě s rodem Slavníkovců. Původní české obyvatelstvo Kladska bylo během 13. století zcela „převrstveno“ německými kolonisty, kteří přišli na základě pozvání Přemysla Otakara II. kolonizovat oblast hraničního hvozdu. Po prohraných válkách o rakouské dědictví se Kladské hrabství stalo součástí Pruska a poté, co Němci prohráli poslední válku, stala se Kladská země součástí nového Polska. I přes to všechno jsou české kořeny Kladska ve městě stále čitelné. Kamenný gotický most sv. Jana připomíná Karlův most a mezi jeho barokními sochami nechybí svatý Václav a svatý Jan z Nepomuku. Napříč historickým centrem prochází Česká ulice a v nejstarším kladském kostele odpočívá první český arcibiskup Arnošt z Pardubic. Pozornému návštěvníkovi neujde ani český dvouocasý lev s korunou, který je na rozdíl od polské orlice všudypřítomný. Královského lva přidělil kladským měšťanům do znaku Přemysl Otakar II. již v polovině 13. století, městský znak s českým lvem používalo Kladsko v dobách, kdy bylo součástí Pruska a později i sjednoceného Německa. A český lev zůstal ve znaku i poté, co bylo Kladsko připojeno k Polsku. Je to zvláštní pocit, procházet městem, které leží hodinu cestu za českými hranicemi, a všude potkávat lva, kterého známe z českého státního znaku. Nejvíce českých lvů je na náměstí před radnicí – socha lva zdobí kašnu, další dva lvi jsou na průčelí radnice a jeden nese na rohu radnice secesní hodiny…

Barokní lev z kladského mostu

Gotický lev z kostela Nanebevzetí Panny Marie

Český lev z průčelí neorenesanční radnice

Další lev stráží na radnici zaklenutí hlavního vchodu

Společnost mu dělá polská orlice

Lev z barokní kašny před radnicí

Všichni pěkně pohromadě… Vlevo dole pamětní deska upomínající na připojení Kladska k Polsku.

Ještě jeden lev. Tentokrát už nikoliv ten český, královský. Staré domy v Kladsku nesou často domovní znamení. Dům U lva, jak jinak… 

 

 

 

Zanechte vlastní komentář:

čtyři − tři =