krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Autor

Autor webu, stav – r. 2010

Narodil jsem se v r. 1974 v Náchodě, kde žiji s dvěma dcerami. Vystudoval jsem Přírodovědeckou fakultu MU Brno, obor zeměpis, biologie a geologie – učitelství pro střední školy. Po absolvovaní vysoké školy jsem se nějaký čas toulal světem, rok jsem pracoval v neziskovém sektoru (o.s. Dokořán, SVČ Déčko) a v roce 1999 jsem nastoupil jako učitel přírodopisu a zeměpisu na Jiráskově gymnáziu v Náchodě. V tomto ústavu pracuji doposud. Společně s Českým svazem ochránců přírody (jehož jsem členem) se ve svém volnu (kterého moc nemám) věnuji praktické ochraně přírody Náchodska (mapování a ochrana ohrožených druhů, organizace brigád a osvětových akcí pro mládež i veřejnost). Od r. 2010 jsem členem náchodského zastupitelstva. Zde se mimo jiné snažím bránit nerespektování územního plánu a opakovaným pokusům o jeho změny, které by vedly k další devastaci města a k zástavbě posledních hezkých míst v bezprostředním okolí Náchoda.

 „Kam budeme chodit na procházky, když si centrum města ucpeme automobily a jeho okolí zastavíme hypermarkety a satelitními městečky?”

Rád chodím krajinou (přírodou), v roce 2005 jsem do baťohu poprvé přibalil digitální fotoaparát. Od té doby se pokouším fotit. Když se podíváte do galerie, snadno zjistíte, co fotím nejraději. V současnosti používám Canon EOS 450 s objektivy Sigma DC 17-70mm 1:2,8-4,5 Macro a Sigma APO DG 70-300mm1:4-5,6 Macro. Takže žádná profivýbava. Kvůli špatné světelnosti teleobjektivu bylo mnoho makrosnímků pořízeno ze stativu. Není-li uvedeno jinak, vznikly všechny snímky v přirozeném prostředí, tedy ve volné přírodě. Při fotografování krajiny používám občas přechodové filtry ProCokin (šedý a tobacco). Snímky, u kterých není uvedeno jméno či zdroj, jsou mým dílem, u ostatních je příslušná citace. Citace se snažím uvádět i v textech (pro přehlednost většinou na konci). Všechny texty i fotografie na těchto stránkách jsou chráněny autorským zákonem. K jejich dalšímu použití tedy potřebujete můj souhlas, který  pro nekomerční využití (např. ke školní výuce) poskytuji zdarma, ale chci o tomto využití nejdříve vědět.

Pokud se Vám web líbí, nebo pokud máte nějakou připomínku či dotaz, napište komentář. Budu rád.

Jan Ježek 

kontakt: jezek(zavinac)gymnachod.cz