krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Statečné babočky

rubrika: Fauna autor: 1. 12. 2012

aneb Vzpomínka na dětství 

Začátkem každého jara k nám až ze severní Afriky zalétá krásný motýl babočka admirál …

          

Babočka bodláková (Vanessa_cardui) – hlavní migrační trasy. zdroj: commons.wikimedia.org

Někdy se ty největší zázraky odehrávají přímo před našima očima, aniž bychom si je byli schopni uvědomit. Třeba ty nejobyčejnější babočky. Některé z těchto běžných druhů „českých“ motýlů nedokáží v našich podmínkách přečkat zimu. Celá jejich populace je proto každé jaro zakládaná motýly, kteří do Česka migrují z jižní Evropy (a někdy dokonce i ze severní Afriky). Jde hlavně o  babočku admirála (Vanessa atalanta) a babočku bodlákovou (Vanessa cardui). Obě babočky tak patří v naší hmyzí říši k letcům rekordmanům. Tak malí motýli a mohou za den uletět několik set  kilometrů! Někteří doletí ze severní Afriky až na Island!

 

Babočka bodláková – Vanessa cardui , Náchod- Běloves, 4.7.2012

 

Ten úžas, když jsem se poprvé dozvěděl, že tito křehcí motýli, které jsem jako kluk každé jaro nadšeně pozoroval na louce za městem, mají za sebou na tisíc kilometrů…. A to cestou museli překonat alpské průsmyky! Jak se za letu asi orientují? A jaký tajemný starodávný instinkt je žene tak daleko na sever? A co určuje, že zatímco první „jarní“ generaci žene pud tisíc kilometrů na sever, ta třetí „podzimní“ míří naopak neomylně na jih? Takový zdánlivě obyčejný motýl… Zázrak!!!

 

K vynikajícím letcům a dálkovým migrantům patří i lišajové (Dlouhozobka svízelová – Macroglossum stellatarum)

Migraci i životní cyklus baboček i dalších tažných motýlů velmi hezky popisuje článek z časopisu „Abíčko“, na který jsem náhodou na internetu narazil. Ani jsem nevěděl, že tenhle časopis ještě existuje. Skoro mě to dojalo, vždyť na tomhle časopisu jsem přece jako kluk „vyrůstal“. Teda pokud mi ho zrovna někdo neukradl z poštovní schránky. To se totiž tak u nás na sídlišti dělalo, za bolševika byl ten časopis nedostatkové zboží, na předplatné byly pořadníky. Husákovy děti, taky vzpomínáte…? Dnes se to zdá neuvěřitelné, že…! Takže s nostalgií připojuji odkaz na článek z internetové verze ABC a k tomu několik fotek baboček a lišajů, kteří také patří k výborným letům a pravidelně migrují na velké vzdálenosti. Zvláštní, když na ty fotky koukám, dříve jsem si nikdy neuvědomil, jak krásní motýli jsou některé běžné babočky (admirál, paví oko a babočka osiková).

Zanechte vlastní komentář:

tři + = šest