krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Černé jezírko a vážky ze Sibiře

rubrika: Fauna autor: 23. 1. 2013

Na jižním okraji pískovcové kry Adršpašsko teplických skal v nadmořské výšce kolem 650 m.n.m. leží pod skalním hradem Skály tzv. Černé jezírko. To je mezi odborníky známou lokalitou, která je unikátní výskytem několika vzácných druhů vážek.

Černé jezírko s bohatým porostem rašeliníku a suchopýru

Mělké bezodtoké jezírko vzniklo přehrazením potůčku pod skalami Kočičího hradu a bylo součástí hospodářského zázemí barokního zámečku Skály (Bischofstein), který v 17. století vybudoval přestavbou dřívější tvrze první hradecký biskup Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka. Rybník měl původně sloužit k chovu ryb, ale kvůli extrémním podmínkám (kyselost 4,7 pH, velké teplotní výkyvy a málo kyslíku) se rybí osádka v jezírku neudržela.

Nepřítomnost ryb vážkám svědčí – každé jaro se jich zde líhnou tisíce ….

Líhnutí vážky, Skály – Černé jezírko, 5.7.2012

Tmavá barva vody, která dala Černému jezírku jméno, je odvozena od humusových kyselin, které se uvolňují z rašeliny a dalších rostlinných zbytků. Neudržovaný rybník má dnes vysloveně přírodní charakter a postupně zarůstá rašeliníkem, suchopýrem a sítinou. To vše tvoří ideální podmínky pro výskyt vzácných druhů chladnomilných vážek, kterých se zde celkem vyskytuje na dvacet druhů z pěti čeledí.

Masově se zde vyskytuje vážka čárkovaná – Leucorrhinia dubia

Unikátní je zejména potvrzený výskyt tří druhů vážek z rodu Leucorrhinia. Ty představují v naší přírodě „severský“ eurosibiřský faunistický prvek. Jméno Leucorrhinia („bílý nos“) tyhle vážky dostaly podle nepřehlédnutelně bílého čela a horního pysku. Na Černém jezírku se nejvíce daří vážce čárkované (Leucorrhinia dubia), která zde létá v naprosto neuvěřitelném počtu až tisíců jedinců. Díky masivnímu výskytu této vážky člověk snadno přehledne dva další a mnohem vzácnější druhy: vážku jasnoskvrnnou (Leucorrhinia pectoralis) a vážku běloústou (Leucorrhinia albifrons), která má v ČR jen několik málo lokalit a patří tak k našim nejvzácnějším vážkám. A osobně bych se vůbec nedivil, kdyby se zde vyskytovala i vzácná vážka tmavoskvrnná (Leucorrhinia rubicunda), která se velmi podobá vážce čárkované, a kvůli vysoké početnosti tohoto druhu mohla být doposud přehlížena.

Léta zde vzácná vážka jasnoskvrnná – Leucorrhinia pectoralis

A potkat zde můžete i velevzácnou vážku běloústou – Leucorrhinia albifrons …

Z dalších druhů stojí za zmínku například šídlo sítinové (Aeshna juncea), vážka tmavá (Sympetrum danae) a šidélko kopovité (Coenagrion hastulatum).

Šídlo sítinové – Aeshna juncea, Teplice nad Metují – Černé jezírko, 14.8.2011

Šidélko kopovité – Coenagrion hastulatum , Skály – Černé jezírko, 5.7.2012

 

 

Zanechte vlastní komentář:

sedm × čtyři =