krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Hvězda

rubrika: Genius loci, památky autor: 14. 1. 2014

Poutní kaple Panny Marie Sněžné – barokní klenot uprostřed pískovcových skal

motto: Originální stavba na symbolickém půdorysu dokládá suverenní mistrovství Kiliána Ignáce Dientzenhofera, které dokázal uplatnit i při řešení zdánlivě malých a podružných úkolů. Jedinečné umístění v krajině podtrhuje architektovo geniální cítění proporcí a kontextu místa, tolik příznačné pro český barok.

B. Prokop

Malý velký kousek baroka v Broumovských stěnách

Poutní kapli Panny Marie Sněžné nechal v r. 1731 vybudovat tehdejší opat broumovského kláštera  Othmar Zinke. Nevelká kaple stojí přímo na hraně výrazného skalního hřebenu uprostřed Broumovských stěn v půli cesty mezi Broumovem a Policí. Kamenná stavba, která patří ke klenotům českého baroka, byla vybudována podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Jak napovídá její neoficiální jméno Hvězda, má kaple půdorys pravidelné pěticípé hvězdy.

Poutní kaple Panny Marie Sněžné- půdorys, obr.- B. Prokop

Stěny tvoří mohutné pískovcové kvádry a díky tomu, že kaple stojí přímo na pískovcové skále, působí stavba tak trochu jako krystal vyrůstající ze skály. Ačkoliv je kaple poměrně malá (průměr 6,5 m), působí díky použitému materiálu a svému zakomponování do krajiny nezapomenutelným dojmem. Přístup do kaple zajišťuje z náhorní plošiny mohutný kamenný most, na opačné straně nad „propastí“ Broumovské kotliny navazuje na kapli terasa tesaná do skály s nádhernou vyhlídkou.

Kaple jako kdyby vyrůstala přímo z pískovcové skály

Vstupní portál

Krása symetrie

Budova má za sebou pohnutou historii a stačilo málo, aby jedna z nejhezčích barokních kaplí vůbec přestala existovat. Během josefínských reforem bylo nařízeno kapli odsvětit a následně zbourat. Díky exponované poloze se ovšem ukázalo, že odstranění stavby by bylo velmi nákladné a tak byla kaple pouze vyklizena a začala rychle chátrat. Záchrana přišla na poslední chvíli polovině 19. století, kdy už se z budovy zvolna začala stávat zřícenina. Na základě snažení místního poustevníka Christiana Goldsteina došlo k vykoupení a následné opravě kaple Broumovským opatstvím. Při této příležitosti byla v blízkosti kaple ještě vybudována v Česku unikátní horská chata ve švýcarském stylu. Bohužel se dá dnes téměř až ke kapli dojet autem, takže klidu tu člověk většinou moc neužije. Pro tichou barokní meditaci ve znamení Dientzenhofera je mnohem lepší kostel sv. Markéty v nedalekém Šonově.

Na Hvězdě – interiér horské chaty ve švýcarském stylu

Hvězda – Poutní kaple Panny Marie Sněžné

Hvězda – Poutní kaple Panny Marie Sněžné

literatura: B. Prokop a kol., Broumovská skupina kostelů: Průvodce školou českého baroka v kraji pískovcových skal, Khk., 2007

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hv%C4%9Bzda_%28kaple%29

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: Bára Ježková Odepsat

    Moc krásné! Pomohlo mi to se školou! Děkuji :)

Zanechte vlastní komentář:

devět − dva =