krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Skokan ostronosý neboli Žába na modro

rubrika: Fauna autor: 18. 4. 2013

Na začátku každého jara, zhruba v době kdy se objeví první sasanky a na rybnících roztaje poslední led, odehrává se na několika málo místech východních Čech podivuhodná událost. Jezírka a mělčiny rybníků zaplní sytě modré žáby. Jde o jeden z nejúžasnějších jevů, jaké lze v naší přírodě pozorovat.

Vidět samce skokana ostronosého v době rozmnožování – toť zážitek na celý život

Samci skokana ostronosého (Rana arvalis) jsou proslulí tím, že v době páření na pár hodin intenzivně zmodrají. Modrou barvu kůže způsobuje lymfa, která je vlivem zvýšené hladiny testosteronu, napumpována do kůže. V podstatě platí, že okamžitě poté, co samice vykladou vajíčka, začínají samci blednout a za dva až tři dny se už nedají rozpoznat od obyčejných hnědých skokanů.

Skokan ostronosý – pár při kladení vajíček , Hluboký Kováč, 17.4.2013

Skokan ostronosý je kriticky ohroženým druhem a lokality, na kterých je hojnější, lze ve východních Čechách spočítat na prstech jedné ruky. Připočteme li k tomu fakt, že modrou barvu mají samci vždy jen v rozmezí několika málo dnů, je jasné, že vidět u nás modré žáby je mimořádná vzácnost a zážitek je to i o to silnější.

Skokan ostronosý – Rana arvalis , Hluboký Kováč, 17.4.2013

Já jsem na skokany vypravil na Hořicko, kde má být na rybníku Hluboký Kováč asi vůbec nejpočetnější východočeská populace. Letos se zima mimořádně protáhla a skokani se začali rozmnožovat skoro s třítýdenním zpožděním. O to rychleji ovšem letošní rozmnožování probíhalo. O víkendu jsem dostal echo od kamaráda, že žáby začínají modrat, v pondělí jsem měl odpoledne náchodské zastupitelstvo, takže jsem nikam nemohl (i když se přiznám, měl jsem tisíc chutí poslat omluvu, že zmodraly žáby, tak ať to pro jednou odhlasují beze mě), ale v úterý jsem pustil děti z výuky o pět minut dříve (aby nebyla fronta ve školní jídelně, doufám, že to nečte ředitel :-) ) a skočil jsem do auta. Na lokalitu jsem dorazil odpoledne na poslední chvíli, všechny samice už byly vykladené a většina samců už docela vybledla, ale měl jsem velké štěstí a pár posledních modrých fešáků jsem ještě viděl…

Většina samců na lokalitě byla už značně “vybledlých” …

Ale pár opozdilců bylo ještě v plné kráse

Ve vodě se skokani fotili extrémně špatně, problém byl s polarizovaným světlem odraženým od vodní hladiny, takže jsem měl strach, jestli vůbec nějaké pořádné fotky pořídím. Nakonec jsem ale potkal dva opožděné  „modráky“, kteří se přemísťovali do tůňky, měli krásnou sytě modrou barvu a hlavně se dali docela hezky nafotit. Bylo to krásné setkání.

Ve vodě se skokani fotili špatně, problém byl s polarizovaným světlem odraženým od vodní hladiny

Na lokalitě bylo docela živo, nejdříve jsem potkal pracovníky Krnapu a potom Martina Šanderu, který zajišťuje pro AOPK biomonitoring a tak jsem si mohl jednoho modrého krasavce prohlédnout pěkně zblízka. Bylo zajímavé sledovat, jak odchycený tmavě modrý sameček postupně bledne a mění barvu až do šeda. Skoro jako chameleón.

Skokan ostronosý v nejlepším …

Rybník byl plný ropuch, kterých se zde rozmnožuje mnoho tisíc. Někdy se vodě odehrávaly pěkné orgie. Kromě ropuch se tady dají vidět i kuňky, rosničky, čolci – prostě ráj obojživelníků …

Ropuchy – když je někde málo samic a mnoho samců, je z toho obvykle pěkná mela …

Ropucha obecná – Bufo bufo, Hluboký Kováč, 17.4.2013

Skokanů ostronosých tu prý bylo před několika lety každé jaro k vidění několik tisíc, pak ale rybník vybagrovali a dnes se populace odhaduje na 300 – 400 jedinců. Doufám, že se tuhle žábu podaří v naší krajině udržet, její úplné vymizení by byla nenahraditelná ztráta. Svět je s ní krásnější.

Skokan ostronosý – svět je s ním mnohem krásnější …

 

 

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: admin Odepsat

    Do galerie byly přidány nové fotky obojživelníků …

Zanechte vlastní komentář:

+ dva = šest