krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Zapomenutý kousek baroka

rubrika: Genius loci, památky autor: 25. 2. 2014

„Toho roku 1713 ze spravedlivého hněvu a dopuštění Božího ve vsi Zlíči morová rána trvala, až do slibu obce, že chtějí kapli ke cti a chvále Boží a k poctění Nejblahoslavenejší Panny Marie narození, sv. Šebestiánu, sv. Ludmily vystavěti, od kteréhožto dne se také zlepšilo.

Morová rána začala se na oktáv Panny Marie 14. září, zemřelo tu 23 osob, přestala po svatém Václavu. Na to s dovolením obojí vrchnosti obec Zlíč kapli svým nákladem na poděkování Bohu postavila.

- citace farní kroniky 

Kaplička u Zlíče – takový malý zapomenutý kousek baroka

Malá ale krásná je kaplička Narození Panny Marie ve Zlíči. Kaple byla postavena v roce 1714 jako poděkování za ukončení moru, který v předcházejícím roce sužoval obec. Kaple stojí kousek za obcí na kopečku na kraji lesa nad cestou do Náchoda. Na historické mapě z r. 1768 je kopec bez lesa a kaplička tedy původně musela být ze všech stran krásně vidět. Dnes je skryta za lesem, málokdo k ní zabloudí a místo je to zapomenuté, krásné a tiché. V zadní části za kapličkou je pochováno 23 zemřelých na mor v roce 1713.  

Okolí Zlíče na historické mapě z r. 1768. Kaple Narození Panny Marie stojí na holém návrší jako dominanta místní krajiny. mapa: http://oldmaps.geolab.cz/

Kaplička u Zlíče

Kaplička u Zlíče

Kaplička je obdelníkového půdorysu s věžičkou s lucernou a cibulí. Okna jsou polokruhová s šambránou. V průčelí je vchod s pískovcovým ostěním, ze stejného materiálu je i velká lastura nade dveřmi. Za kaplí je krásný kamenný kříž. Další kříž, který původně stával nad hromadným hrobem za kaplí, je dnes umístěn uvnitř kaple. Jak už to tak v Čechách bývá, byla kaple několikrát vykradena a tak v interiéru kromě kříže a obrazů nové křížové cesty nic cenného není.

Kaplička u Zlíče

Kaple je dnes vzorně opravena a vede k ní obnovená kaštanová alej. I když místo díky lesu ztratilo velkou část svého kouzla, jedná se stále o takový malý zapomenutý kousek baroka, který potěší…     

literatura: http://obec-zlic.webnode.cz/kaplicka/

Kaplička u Zlíče

Kříž za kapličkou

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: Eva Vlčková Odepsat

    Díky za zajímavý článek (a vůbec za celý web)! Odmalička jezdím přes Zlíč autem a teprve nedávno jsem si kapličky na kopci holými stromy všimla. Vrtalo mi hlavou, že jsem si jí nevšimla dřív. Už je mi to jasné – dřív tak nesvítila opravená fasáda.

Zanechte vlastní komentář:

× sedm = dvacet jedna