krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Zimozelen

rubrika: Flora autor: 19. 3. 2013

v zimě už se u nás skoro nikde nezelená …

Zimozelen okoličnatý (Chimaphila umbellata) je drobný keřík, který kvete krásnými bílými květy a který patří k nejohroženějším rostlinám České republiky. Druh je svým výskytem vázán zejména na suché prosvětlené  borové lesy s písčitým substrátem. Jde o značně dekorativní rostlinu, která se ještě před padesáti lety vyskytovala roztroušeně prakticky po celém území ČR. Na některých místech rostly i poměrně početné populace a zimozelen byl dokonce i sbírán a vázán do smutečních věnců.

Zimozelen okoličnatý – Chimaphila umbellata, Plchůvky, 3.7.2010

Neví se, co bylo hlavním důvodem, že v druhé polovině dvacátého století začal druh masově ustupovat a na většině svých lokalit vyhynul. Tento trend se bohužel i přes přísnou ochranu zatím nepodařilo zastavit a zimozelen tak u nás dost možná vyhyne. Jako hlavní důvod ústupu bývají nejčastěji zmiňovány imise (kyselé deště), které mohou měnit chemismus lesních půd. Zimozelen je totiž svými kořeny propojen se symbiotickými houbami, které mu pomáhají s výživou, podobně jako je tomu třeba i u orchidejí nebo hořečků. Všechny tyto mykorhizní rostliny prodělaly v nedávné minulosti obrovský ústup a to zřejmě hlavně kvůli tomu, že jsou díky svému unikátnímu soužití s podhoubím mimořádně citlivými bioindikátory negativních změn životního prostředí.

Květy zimozelenu jsou poměrně neobvyklé …

Zimozelen okoličnatý

Zimozelen dnes u nás přežívá přibližně na posledních deseti místech, jedna z nejsilnějších populací (asi 300 rostlin) roste ve východních Čechách v borovém lese u Plchůvek. Stanoviště zimozelenu je zde chráněno jako VKP Zimozelen a populace je pečlivě monitorována. O tom svědčí například to, že když byl v těsné blízkosti vykácen les a rostliny začaly být ohrožovány přílišným osluněním, natáhli tady ochranáři kvůli odstínění maskovací plachtu. Snad se tady ta krásná kytka udrží, byla by velká škoda, kdyby rozšířila řady těch nezvěstných …

literatura:

karta druhu na portálu AOPK

článek z portálu natura bohemica

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: Oldřich Švejka Odepsat

    Již několik let jezdíme na kolech z jara z Chocně do HK přes Plchůvky a pokaždé přemýšlíme, co je to za rostlinu Zimozelen. Konečně jsem se díky tomuto webu dozvěděl, jaká krásná rostlina to je. Při příští cestě ji musíme vidět, jenom nevím, kdy kvete.
    Díky za informaci.

  2. autor komentáře: Jiruška Odepsat

    Prosím o kontakt na vás a zároveň o pomoc zachránit kusek přírody

Zanechte vlastní komentář:

− čtyři = dva