krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Na Sněžníku

rubrika: Krajina a příroda autor: 6. 2. 2016

Pro Čechy Kralický Sněžník, pro Poláky Śnieżnik Kłodzki a pro vyhnané Němce Glatzer Schneeberg. Mohutná hradba hor na východě Kladské kotliny. Krásné je přicestovat k Sněžníku po klikatých okreskách přes sudetské vesničky v podhůří Gór Bystrzyckych. Kladská Bystřice (Bystrzyca Kłodzka, Habelschwerdt) – středověké městečko s hradbami obklopené sudeto-polským hegešem toho nejhrubšího ražení. Kdo neviděl, neuvěří… A potom strmé stoupání na horu Klepáč a dále hraničním hřebenem. Skály a kamenná moře, plantáže borůvek a brusinek, krásné horské smrčiny ve stádiu rozpadu, místy téměř prales. Na loukách vzácný “vousatý” zvonek Campanula barbata, který zde má v rámci ČR svůj nejzápadnější výskyt. V sedlech rozsáhlá rašeliniště s ukrytou velevzácnou orchidejí bradáčkem Listera cordata. Na konci hřebenu vysoká rozsocha s rozsáhlým plochým temenem – Sněžník. 

Horské louky pod Sněžníkem na polské straně.

Schronisko na Sniezniku – jediná zdejší horská bouda

Stezka stoupá k horní hranici lesa

a míjí Ptačí skály s nádherným výhledem

Traverz přes rozsáhlá kamenná moře

Horní hranice lesa – smrčina plynule přechází v alpínské bezlesí

U pramene Moravy – zdejší lavinová dráha

Zvonek vousatý – místní botanická rarita

Slůně – symbol Sněžníku. Sošku zde v roce 1932 nechal postavit německý umělecký spolek Jescher.

Výstup na vrchol…

Nejvyšší partie jsou ploché a velmi rozsáhlé

Pěšina směřuje k místu zaniklé rozhledny a trojmeznímu hraničnímu kameni 

 

Kralický Sněžník – na vrcholu

Kralický Sněžník – jedno ze tří českých pohoří požehnané alpínským bezlesím. Unikátní vegetace horských trávníků, kamenná pole a zakrslý vřes. Nádherné pláně hned pod oblaky, daleké výhledy.  Kdysi tu stávala chata i s rozhlednou, dnes jen zbytky základů, trojmezní hraničník, kamenné slůně a prameny Moravy…

Zanechte vlastní komentář:

− tři = pět