krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Přes Bor a Hejšovinu

rubrika: Krajina a příroda autor: 25. 10. 2018

Jeden z mnoha výletů do mých oblíbených Stolových hor… Tentokrát i na Hejšovinu, které se v létě kvůli náporům turistů vyhýbám. Z Liščího sedla jsem přeběhl hlavní hřeben Boru, většinou po neznačených cestičkách přes vyhlídky na skalách tvořících jeho severní i jižní hranu. Jsou odtud překrásné výhledy na Hejšovinu, Broumovské stěny i na jih do Náchodské kotliny. Nejraději to mám nad Ptačí skálou, je to tu daleko do civilizace a nikdo sem nechodí. Okolní les padl za oběť kůrovci, ale ničemu to nevadí, spíše naopak, smrčky i břízky veselé zmlazují a vzniká tu nová divočina.  Na skalní plošině tu jsou zajímavé pískovcové útvary, nejraději to mám u „Hlemýždě“ a „Kačeny“, mohutného pískovcového viklanu. Pak jsem seběhl dolů na horské louky nad Pastierkou a nakonec vystoupal na Hejšovinu. Připozdívalo se, byl všední den a tak jsem tu byl sám, dokonce i terasa před hospodou zela prázdnotou. Slunce barvilo krajinu do červena, den skončil kýčovitou podívanou na Broumovské stěny a do Kladské kotliny.

Táhlý hřeben Boru začíná strmým svahem Nad Liščím sedlem. Výhled na jihovýchod, v popředí Narožnik, Hora Smrti a Hora sv. Anny. Na obzoru Orlické hory.

Stejné místo, pohled na západ. Lesnatým údolím stoupá z Chudoby do sedla cesta Sta zatáček.

V těchto místech je plošina Boru nejužší, stačí přejít padesát metrů a člověk se ocitne na její severní hraně. Jsou odtud hezké výhledy na Hejšovinu.

Nejvyšší části plošiny Boru říkají Poláci Skalniak. Výhled přes tento vrchol k Narožniku a Hoře Smrti.

Pohled opačným směrem k Broumovským stěnám.

Les tu padl za oběť kůrovci. Asi to nepotrvá to dlouho a podobně dopadnou lesy i v Broumovských stěnách…

Z náhorní plošiny vyčnívají pískovcové skalky a zajímavě tvarované balvany

U Hlemýždě…

U Kačeny…

Tady to mám nejraději.

Je odtud nádherný výhled na Broumovsko

Na terasách Velké Hejšoviny. Z pruských dob tu stojí vkusná útulna. Výhledy jsou fenomenální.

Broumovské stěny

Louky nad Pastierkou a Velká plošina Broumovských stěn

Pohled opačným směrem k Orlickým horám

Na závěr pohled na Hejšovinu přes údolí z Boru. Oba vrcholy mají nadmořskou výšku 915 metrů, což je činí nejvyššími stolovými horami ve střední Evropě.

 

 

 

 

 

 

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: Jiří Fousek Odepsat

    Také mám rád krajinu Skalních měst Broumovských stěn a okolí, jen na Hejšovinu jsem se chystal tak dlouho až jsem zastárl (85) a už se tam nepodívám. Děkuji za fotky a pěkný komentář. Zdraví JF.

Zanechte vlastní komentář:

jedna × devět =