krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Sibiř střední Evropy

rubrika: Krajina a příroda autor: 4. 4. 2014

Torfowisko pod Zieleńcem – nejhezčí kousek Sibiře ve střední Evropě.

Najdeme tu podmáčené horské smrčiny

Rašeliniště se suchopýrem

I rozsáhlá jezírka

Roste tu vzácná severská flóra (kýhanka sivolistá – Andromeda polyfolia)

A žijí tu vzácná chladnomilná zvířata (šídlo rašelinné – Aeshna subarctica)

Torfowisko pod Zieleńcem je největší sudetské rašeliniště, které je parádní ukázkou toho, jak mohla vypadat naše krajina někdy koncem poslední doby ledové. Rozsáhlé rašeliniště leží na hlavním evropském rozvodí v ploché mezihorské pánvi mezi hřebenem Orlických a Bystřických hor. Rašeliniště je unikátní nejenom svojí rozlohou (přes 200 ha), ale i stářím (cca 7600 let) a mocností (v průměru 3 – 4 m). Napříč přímo středem Torfowiska prochází vyvýšená stětovaná cesta, která jej rozděluje na dvě části- severní Topielisko a jižní- Czarne Bagno. Na Topelisku  se v pestré mozaice střídají sušší suchopýrová a ostřicová  společenstva s rašelinnými jezírky a porosty borovice blatky. Jižní část je mnohem více podmáčená a převažují zde porosty rašeliníku s roztroušenými břízkami. Obě části mají svůj osobitý půvab, člověk si tu připadá jako někde ve Skandinávii. Torfowisko svým charakterem připomíná krajinu dávných dob ledových a je stanovištěm mnoha druhů tzv. glaciálních reliktů, které zde po oteplení na konci poslední doby ledové nalezly nové útočiště.

Je tu několik krásných rašelinných jezírek, kolem kterých v létě létají vzácné vážky

Šídlo rašelinné – Aeshna subarctica

Šídlo sítinové- Aeshna juncea

Šídlo sítinové – Aeshna juncea, samice při kladení vajíček

Lesklice horská – Somatochlora alpestris

Lesklice severská – Somatochlora arctica

Vážka tmavá – Sympetrum danae 

Vážka čárkovaná – Leucorrhinia dubia

V přírodní rezervaci se vyskytuje mnoho vzácných druhů rostlin i živočichů, které zde často přežívají z poslední doby ledové a většinou jde tedy o tzv. glaciální relikty. Ze vzácných dřevin zde roste například bříza trpasličí (Betula nana), která je typická spíše pro Skandinávii, Grónsko a jiné severské oblasti. Další zajímavou dřevinou je borovice blatka (Pinus rhaetica), která je středoevropským endemitem známým z asi 30 lokalit (hlavně Česko a okrajově i Polsko, Německo a Rakousko). Ze vzácných rostlin tu ještě například roste klikva bahenní (Oxycoccus palustris), vlochyně bahenní (Vaccinium uliginosum), rojovník bahenní (Ledum palustre), blatnice bahenní (Scheuzeria palustris), rosnatka okrouhlolistá a anglická (Drosera rotundifolia a anglica). Osobně bych čekal třeba i velmi vzácnou rašelinnou orchidej bradáček srdčitý (Listera cordata), ale jeho výskyt tu zatím nebyl potvrzen. To ovšem může být dáno tím, že je to malá, skoro neviditelná a „mikrokytka“.

Rosnatka anglická – Drosera anglica

Kýhanka sivolistá – Andromeda polyfolia

Klikva bahenní – Oxycoccus palustris

Blatnice bahenní – Scheuzeria palustris

Z živočichů je zajímavý především hmyz a to zejména vážky a motýli.  Létá tu například vzácné šídlo rašelinné (Aeshna subarctica), lesklice severská a horská  (Somatochlora arctica a alpestris) nebo vážka čárkovaná (Leucorhinia dubia). Ze vzácných motýlů tu má početnou populaci modrásek stříbroskvrnný (Vacciniina optilete) a snad tu měl přežívat i velice vzácný žluťásek borůvkový (Colias palaeno). Na svém tahu tu pravidelně zastavují i jeřábi popelaví (Grus grus), kteří tu byli opakovaně pozorováni i při pokusech o hnízdění. 

Létá tu drobný ale krásný modrásek stříbroskvrnný

Modrásek stříbroskvrnný – Vacciniina optilete

Torfowisko pod Zieleńcem – ojedinělá ukázka “severské” přírody ve střední Evropě.

literatura: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Torfowisko_pod_Ziele%C5%84cem

 

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: jaroslav weber Odepsat

    Dobrý večer.
    Víte o tom,že tato cesta,která vede torfowiskem je umělá.
    Pokud byste měl zájem,mohu dodat podrobnosti.
    Zdravím z Hradce Králové.

Zanechte vlastní komentář:

šest − = tři