krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Na návštěvě u Oriona

rubrika: Fauna autor: 26. 4. 2014

Zřícenina hradu Lichnice je jedním ze dvou posledních míst,

kde ve východních Čechách poletuje krásný modrásek rozchodníkový (Scolitantides orion)

Skalnatý kopec se zříceninou hradu Lichnice je jedním z posledních míst východních Čech, kde ještě můžeme vidět poletovat drobného ale překrásného modráska rozchodníkového (Scolitantides orion). Jak už napovídá druhové jméno, vyvíjejí se housenky tohohle modráska na rozchodníku, což je rostlina vázaná na různé skalnaté meze, svahy, stráně a stepi. Takových míst v naší krajině poslední dobou velmi ubylo a s nimi bohužel vymizel i tenhle krásný motýl. Modráska rozchodníkového tak můžeme dnes potkat nejspíše někde na skalnatých srázech Pálavy, ve vltavském kaňonu nebo v Českém středohoří, jinde ale patří k vzácným druhům. Ve východních Čechách se udržel pouze v Pardubickém kraji na dvou antropogenních stanovištích – hradním vrchu Lichnice a  na železničním zářezu u Týnce nad Labem.

Modrásek rozchodníkový – Scolitantides orion , Lichnice, 13.4.2014

Modrásek rozchodníkový – Scolitantides orion , Lichnice, 13.4.2014

Hrad Lichnice byl založen na skalnatém bradle na okraji Železných hor nad hlubokou soutěskou Lovětínské rokle a jeho zřícenina patří k těm větším a hezčím. Blízké okolí hradu se skalnatým kaňonem a krásnými listnatými lesy je chráněno jako Národní přírodní rezervace Lichnice – Kaňkovy hory a i  hrad samotný je místem milým a nadmíru malebným. Turistů je zde únosné množství, vstupné je lidové – příjemných 20 Kč a přidá li se k tomu jako bonus jeden z nejvzácnějších a nejhezčích východočeských motýlů, stojí tohle místo rozhodně za návštěvu.

Zřícenina hradu Lichnice 

Na Lichnici 

Hradní brána

Hrad obklopuje mohutný val s příkopem a právě zde na kamenitých svazích valu modrásci poletují …

Orion – malý ale krásný

Fešák na rubu i líci…

Zanechte vlastní komentář:

čtyři − = dva