






Torfowisko pod Zieleńcem je největší sudetské rašeliniště, které je parádní ukázkou toho, jak mohla vypadat naše krajina někdy koncem poslední doby ledové. Rozsáhlé rašeliniště leží na hlavním evropském rozvodí v ploché mezihorské pánvi mezi hřebenem Orlických a Bystřických hor. Rašeliniště je unikátní nejenom svojí rozlohou (přes 200 ha), ale i stářím (cca 7600 let) a mocností (v průměru 3 – 4 m). Napříč přímo středem Torfowiska prochází vyvýšená stětovaná cesta, která jej rozděluje na dvě části- severní Topielisko a jižní- Czarne Bagno. Na Topelisku se v pestré mozaice střídají sušší suchopýrová a ostřicová společenstva s rašelinnými jezírky a porosty borovice blatky. Jižní část je mnohem více podmáčená a převažují zde porosty rašeliníku s roztroušenými břízkami. Obě části mají svůj osobitý půvab, člověk si tu připadá jako někde ve Skandinávii. Torfowisko svým charakterem připomíná krajinu dávných dob ledových a je stanovištěm mnoha druhů tzv. glaciálních reliktů, které zde po oteplení na konci poslední doby ledové nalezly nové útočiště.
V přírodní rezervaci se vyskytuje mnoho vzácných druhů rostlin i živočichů, které zde často přežívají z poslední doby ledové a většinou jde tedy o tzv. glaciální relikty. Ze vzácných dřevin zde roste například bříza trpasličí (Betula nana), která je typická spíše pro Skandinávii, Grónsko a jiné severské oblasti. Další zajímavou dřevinou je borovice blatka (Pinus rhaetica), která je středoevropským endemitem známým z asi 30 lokalit (hlavně Česko a okrajově i Polsko, Německo a Rakousko). Ze vzácných rostlin tu ještě například roste klikva bahenní (Oxycoccus palustris), vlochyně bahenní (Vaccinium uliginosum), rojovník bahenní (Ledum palustre), blatnice bahenní (Scheuzeria palustris), rosnatka okrouhlolistá a anglická (Drosera rotundifolia a anglica). Osobně bych čekal třeba i velmi vzácnou rašelinnou orchidej bradáček srdčitý (Listera cordata), ale jeho výskyt tu zatím nebyl potvrzen. To ovšem může být dáno tím, že je to malá, skoro neviditelná a „mikrokytka“.
Z živočichů je zajímavý především hmyz a to zejména vážky a motýli. Létá tu například vzácné šídlo rašelinné (Aeshna subarctica), lesklice severská a horská (Somatochlora arctica a alpestris) nebo vážka čárkovaná (Leucorhinia dubia). Ze vzácných motýlů tu má početnou populaci modrásek stříbroskvrnný (Vacciniina optilete) a snad tu měl přežívat i velice vzácný žluťásek borůvkový (Colias palaeno). Na svém tahu tu pravidelně zastavují i jeřábi popelaví (Grus grus), kteří tu byli opakovaně pozorováni i při pokusech o hnízdění.
literatura: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Torfowisko_pod_Ziele%C5%84cem
Dobrý večer.
Víte o tom,že tato cesta,která vede torfowiskem je umělá.
Pokud byste měl zájem,mohu dodat podrobnosti.
Zdravím z Hradce Králové.