krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Čápi z Veselic

rubrika: Fauna autor: 15. 7. 2016

Mají letos na hnízdě hned tři mladé. Odrostlá čápata už trénují křídla a brzo se začnou rozlétávat.  Teď je nejlepší čas na jejich pozorování. Zdejší hnízdo je u hasičárny na poměrně nízkém stožáru na sušení hadic, takže je do něj docela hezky vidět…  Je to krása sledovat rodiče, jak přilétají na hnízdo a krmí mladé. Okouzlující jsou i čápata, když nakukují přes okraj hnízda a váhají, jestli už je to k tomu, se prvně proletět… Nejdříve na louky do okolí a za měsíc do Afriky… Krajina v říčních nivách Úpy a Metuje mezi Jaroměří a Novým Městem je přívětivá a čápům se tady hodně líbí. Tak ať to tak dlouho zůstane!

Krajina za Jaroměří mezi Úpou a Metují…

Pravidelně sečené nivní louky…

Pro čápy ideální…

Objevují se i volavky a poslední dobou na tahu i jeřábi

Ale čápi tu krouží zdaleka nejčastěji…

Jedno z hnízd je u hasičárny ve Veselicích

Letos tam mají tři mladé,

Odrostlá čápata pozorně sledují dění dole…

A už si protahují křídla

Těší se, až poletí jako rodiče…

mapování hnízd na čapím webu… 

Komentáře k článku

  1. autor komentáře: Tomáš Prouza Odepsat

    Letošní rok se veselickým čápům velmi vydařil – vyvedli rekordních 5 čápat. Ačkoliv naše domovské hnízdo v Bohuslavicích nad Úpou je už poněkud vzdálenější, jezdíme do Veselic několikrát ročně (již třetí rokem) v rámci naší Tour de Ciconia. Celkově byl končící rok v hnízdění nadprůměrně úspěšný. A je pravdou, že čápům se mezi Krkonošemi a Orlickými horami dlouhodobě daří.
    P.S. Vaše stránky sleduji již delší dobu, jako nedostudovaný Bi-Ge-Zák, skončivší na meteorologické stanici v Peci, velmi oceňuji jejich obsah i rozsah.

  2. autor komentáře: admin Odepsat

    dík za pochvalu, kdybyste měli případně místo na své čapí tour, dejte mi vědět… možná bych se připojil…

Zanechte vlastní komentář:

+ jedna = šest