krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

Kovářova rokle

rubrika: Krajina a příroda autor: 16. 1. 2014

Kovářova rokle je jedním z nejhlubších a nejhezčích kaňonů Broumovských stěn

Kovářova rokle je hlubokým pískovcovým kaňonem, který od jihu proráží kuestu Broumovských stěn. Místo je to nadmíru malebné a romantické a protože je přístupné pouze pro pěší, je mimo hlavní sezónu i poměrně opuštěné.

Zdejší skalní věže jsou v rámci Broumovských stěn ty nejvyšší

Stezka vede roklí kolmo k hlavnímu hřebenu Broumovských stěn, kde se napojuje na frekventovanou hlavní hřebenovku. Okolí rokle je velmi divoké a absolutně neprůchodné s rozsáhlým skalním labyrintem. Na dně rokle je několik pseudokrasových jeskyní, z nichž největší se jmenuje Kovárna (podle pověsti tady kovář koval zbraně pro své druhy). Mariánskou jeskyni zdobí nenápadný ale krásný reliéf Panny Marie od vratislavského sochaře O. Rachnera z r. 1886.

Stezku doprovází značení z 19. století

Do Mariánské jeskyně nás dovede nenápadné schodiště

V Mariánské jeskyni

Detail Madony z Mariánské jeskyně

Náhorní plošiny při okraji rokle patří k nejhezčím ukázkám pískovcového reliéfu u nás. Terén je zde naprosto neschůdný a velmi nebezpečný, takže člověk musí být tak trochu horolezec, aby se mohl těmito místy pohybovat. Díky značné exponovanosti se zde nachází opravdová divočina s vřesem, pokroucenými břízkami, staletými smrky a borovicemi. Protože jsou Broumovské stěny jedním z mála hnízdišť sokola u nás a hnízdí tu i poštolky, chodím na tahle místa jen koncem léta a na podzim. Je to vždycky takový malý útěk do divočiny, připadám si tu jako někde na Aljašce nebo v severní Skandinávii. Kouzlo umocňují i staré cesty Broumovského opatství dlážděné mohutnými pískovcovými kameny.

Pohled do Kovářovy rokle z náhorní planiny

Divočina jako někde na Aljašce

V Kovářově rokli

Pohled do rokle z vyhlídky Skalního divadla

Rokle končí divokou průrvou na hlavním hřebenu Broumovských stěn

Na toulkách stěnami nelze minout krásné starobylé benediktínské cesty

 

Zanechte vlastní komentář:

devět − = pět