krajinou a přírodou východních Čech

PhotoCopyright © Jan Ježek

SliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSliderSlider

V podzemí Kralického Sněžníku 3

rubrika: Krajina a příroda autor: 4. 12. 2023

Ve vyšších partiích masivu Kralického Sněžníku se na české i polské straně nachází několik menších jeskyní. Na rozdíl od těch níže položených (např. Medvědí j., Tvarožné díry) vznikly tyto v drobných izolovaných karbonátových čočkách, které jsou zcela vmezeřeny do okolních hornin krystalinika.

Ačkoliv jde o podzemní prostory skromné, které mívají na délku pár desítek metrů, jedná se o velmi zajímavé lokality. Vložky mramorů jsou jen nevelké, o to více ovšem zkrasověly. V jeskyních lze pozorovat přímý kontakt mramoru s rulami a fylitem. Karbonátové horniny jsou často korozí „ohlodány“ ze všech stran do mimořádně atraktivních tvarů. Tyto miniaturní krasy jsou v současnosti průtočné jen občasně; hlavním zdrojem vody jsou srážky, jež prosakují z vyšších poloh svahu. Na dně nejhlubší z jeskyní se nachází drobné jezírko. V místech skapu hladové vody vznikly v mramoru jeho pozvolným rozpouštěním různě hluboké misky, jamky a někde i úzké a dlouhé „komínky“. Zbytky mramoru mezi těmito místy mají vysloveně škrapový ráz, korozní hrany mohou být ostré jako čepel nože. Porcelánové bílé polohy střídá mramor s páskovanou kresbou.

Ačkoliv vznikla jeskyně v mramoru, při jejím vyústění tato hornina chybí  

Uvnitř jeskyně. V těchto místech tvoří strop i stěny horniny krystalinika…

Zde již převažují atraktivnější mramory

Povrch mramoru byl korozí rozčleněn do podivuhodných tvarů

Zde je dobře vidět kontakt mramoru a krystalických břidlic…

V nejnižší partii je drobné jezírko hluboké několik metrů

 

 

 

Zanechte vlastní komentář:

devět × = osmnáct